Suprina


Suprina

Sire: Super One

Dam: Danedina

Colour: Bay

Gender: Filly

Age: 4 year old

Foaled: Oct 7th, 2017

Country: Australia

Silks: Red, Purple Sash, White Sleeves, Purple Cap


Owners

Mr B R Austin, Mr P C Hobday, Mr B Howell, Mr J Franchella, Only Takes One, Mr V Cefai, Miss T J Adcock, Mr D Lee, Mr W E McBride, Mrs Sje Mitchell, Mrs W Glen Owners/Lessees


Career Record: 20-3-7-3

  • Prizemoney
    $97,004.00
  • Wins
    15.0 %
  • Place
    50.0 %

Pedigree

 

 SUPRINA (AUS)

 

Bay FillyFoaled in 2017

SireI Am InvincibleInvincible SpiritGreen Desert
SUPER ONE (AUS) CannarelleCanny Lad
2012Tails WinsTale of the CatStorm Cat
  Multiple WinsSea Salute
DamDanehill DancerDanehillDanzig
DANEDINA (AUS) Mira AdondeSharpen Up
2004AradinaMonde BleuLast Tycoon
  AptitudeSalieri

SUPER ONE (AUS) (Bay 2012-Stud 2016). 5 wins to 1200m, SAJC DC McKay S., Gr.3. Half-brother to SP Super Too. Sire of 75 rnrs, 28 wnrs, inc. SP One Lotto and of Miss Divine Em, Another One, Embeller, Martini Special, Alpha Go, Bedazzle, La Jolie Fille, Lucky Shadow, One Aye, Satine, Superbellaa, Superstasia, Wish Afan a Star, Kinky Dreams, Super Riff, The Kewess, Trinity Missile, Chuisle, Ciao Uno, Genkides, Love My Super, Pelgrave, etc. His oldest progeny are 3YOs.

 

1st dam

DANEDINA, by Danehill Dancer. 3 wins to 1450m, A$158,512, SAJC Laelia S., L, Mimp Connecting Solutions H., Lakes Resort H., 2d SAJC Christmas H., L, South Australia S., L, MRC Pure Blonde P., SAJC Allan Scott Park Morphettville 2YO H., 3d SAJC Redelva S., L, Come to Allan Scott Park H., 4th MRC Thoroughbred Club S., Gr.3. Half-sister to Obsidian Dragon (dam of SERADESS). Dam of five named foals, all raced, two winners, inc:-

Blonic Hill (g. by Sebring). 3 wins at 1200m, 1600m, MVRC Strathmore Flowers P., 2d MVRC City Jeep P.

Platinum Magic (f. by Stratum). Winner at 1000m, 2d Devonport RC Birdcage Tavern H.

Suprina (f. by Super One). See below.

 

2nd dam

ARADINA, by Monde Bleu. 4 wins to 1200m, SAJC Northern Tavern H., 2d SAJC Pope Packaging H., 3d SAJC Renniks Events H. Half-sister to AMARINA, APTEGO, Abbaron. Dam of 10 named foals, 7 to race, 6 winners, inc:-

DANEDINA (Danehill Dancer). 3 wins. See above.

Obsidian Dragon (Hidden Dragon). 9 wins-2 at 2-at 1000m, 1050m, A$419,600, MVRC Fisher & Paykel Premium H., SAJC Allan Scott Park Morphettville 2YO H., Philip Bentley H., Yellow Corporation 2YO P., Cranbourne TC Apache Cat Classic, SAJC Trotec Laser H., Craig Lewis 4 Life H., Holdfast Insurance H., Adelaide Galvanising Boxing Day H., 2d SAJC Allan Scott Park Morphettville H.-twice, Schweppes Tonic 2YO P., 3d SAJC Dermody S., L-twice, Redelva S., L, MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., SAJC One Solution H., 4th SAJC DC McKay S., Gr.3. Dam of-

SERADESS (Astern). 2 wins at 2, A$87,200, in 2020-21, SAJC Cinderella S., L.

Fasadina. 4 wins at 1200m, SAJC Wayne Carey Lunch P., 2d SAJC Schweppes H., AV Jennings H., Allan Scott Memorial H., Sajc.com.au P., Allan Scott Park Morphettville H., 3d SAJC Graham Styles 60th Birthday H., Perks Chartered Accountants H., Timbermate Group H.

Johadina. 3 wins-1 at 2-to 1500m, MVRC Pulse Pharmacy H., 2d MVRC Tatts Group H., 3d Geelong RC Betfair Winter Challenge H.

 

3rd dam

APTITUDE, by Salieri. Winner at 1200m, 3d WATC Hocking H. Dam of 11 named foals, all raced, 10 winners, inc:-

APTEGO (Prego). 16 wins to 1350m, A$265,825, SAJC Durbridge S., L, Vertical Limit Flying H., Legacy Members' H., Lakes Resort Hotel H., Sunline Flying H., Pewsey Vale Riesling H., Honda H., Lindsay Park Stud Military Plume H., Begone H., 2d SAJC Distinctive Homes Flying H., Ringgrip Sprint H., Clipsal Sprint H., Malaysia Airlines H., Mitty's H., Tobruk Flying H., WH Wylie Memorial H., Sky Racing H., 3d SAJC Smoke-Free Challenge 2003 Final H., Distinctive Lifestyle Flying H., Built Environs H., Thoroughbred of SA Magazine H., That'll Be the Day Flying H., Distinctive Lifestyle H.

AMARINA (Scenic). 13 wins from 1400m to 2050m, A$207,565, SAJC New Year's Gift, L, Dreamland H., Northern Tavern H., Romantic Son H., Shenannigans Irish Pub H., Dwayne Dunn H., Turners Meats H., Blackwell Prospect H., Cosifits H., 2d SAJC Blackwell Funerals Torrensville H., Glenelg H., Channel 9 Racing SA H., Vili's H., HMS Pinafore H., 3d SAJC HIH Insurance Classic H., L, Henley H., Charles Sturt Hotels H., Liquorsmart H., AHA CUB H., Court Sabre H., 4th SAJC Connell Wagner Trophy, L.

Abbaron (Esperanto). 4 wins from 1050m to 1600m, SAJC Darnley Fair P., Simon Gallaher H., Wednesday H., 2d SAJC Prettejohns Plants H., Desirable H., Clipsal Safety Switch H., Wedgwood China H., 3d SAJC Penang Turf Club Cup, L, Broadway Hotel H., Blackwell Prospect H., Strongbow H. Dam of-

Pencelaron (Peintre Celebre). 3 wins to 1300m, A$178,330, SAJC Come to Allan Scott Park Morphettville H., Robert Robertson Life Member H., Kym Cobb H., 2d SAJC Yallambee Classic, Gr.2, Durbridge S., L, 3d VRC Standish H., Gr.3, SAJC Walter Brooke & Associates H., 4th VRC Seppelt Salinger S., Gr.2.

 

Race Record:

Placed at 2 & 3 to 2020-21 in Aust.